קסמים, טלפתיה קלוז-אפ ועוד

רב, פוליטקאי, זמרת, שחיין ופועל נמל יושבים סביב שולחן אחד בסדנת גיבוש או באירוע. מה הקשר ביניהם? על מה ישוחחו? שאלה קשה. סביר להניח שכל אחד ינסה לנחש מה מעניין את האחרים, ולחלל האוויר יופרחו אי אלו אמירות כלליות שאינן אומרות דבר ושאין בהן חידוש, והשיחה תגווע עוד בטרם תתחיל. הרי כל אחד מהם בא מעולם אחר, ועד שיכירו זה את זה וישברו את הקרח, עלול לחלוף זמן רב ויקר. לשם כך קיימים בעלי מקצוע שתפקידם להחיות מצבים מתים, לגרום לאנשים לשתף פעולה זה עם זה, לגבש, לעורר עניין ושיחה ולהנעים את הזמן.
כשמדובר בילדים – מזמינים קוסם. כשמדובר במבוגרים – מזמינים אמן חושים. מה ההבדל ביניהם?
זה כמו ההבדל בין מקצועות הרפואה השונים. כמו שכל רופא רכש השכלה כללית ברפואה, אך התמחה בתחום מסוים, כך גם מקצוע הקוסמוּת. כן, זהו מקצוע לכל דבר שיש בו התמחויות שונות:

קסמים:
קסמי ילדים, אילוזיות, קלוז אפ, קסמי שולחן, קסמי במה ועוד 

אמנות חושים:
מנטליזם, קריאה קרה, טלה-קינזיס, טלפתיה, קריאת מחשבות ועוד

מה ההבדל המהותי בין שני התחומים?
הקסמים (אילוזיות) הם למעשה אחיזת עיניים המבוססת על זריזות ידיים. קסמים עובדים על המוח בממדים של זוויות, הסתרה, תפאורה, תאורה, הסחה ועוד. הקוסם ניחן ביכולת לעשות פעלולים הנראים בלתי אפשריים, כשהוא משתמש בחפצים מוחשיים – קלפים, כובעים, מטה קסמים, כדורים, שפנים וכיוצא באלו. הקסמים נועדו בעיקר למטרות בידור, והם מתבצעים בהופעות על במה, במופעי רחוב ובמסיבות. כיום, נוסף על קסמי השולחן וקסמי הבמה המוכרים, אני נוהג לשתף את הקהל במעשה הקסמים באמצעות קסמי “קלוז-אפ” (קסמים מקרוב). “קלוז-אפ” – קסמי “קלוז-אפ” או “קסמים מקרוב” נעשים במרחק נגיעה מהצופים ואף חלקם ממש בתוך ידיהם. זוהי אמנות אינטראקטיבית המשלבת קסמי זריזות ידיים, יכולות אלתור יוצאת דופן, שנינות והרבה עזרה מהקהל. במופע ה”קלוז-אפ” אני מסתובב בין הקהל, חש את הלך רוחו ומשעשע קבוצות קטנות ויחידים במופעים ייחודיים: מעלים שעונים, משנה את ערכם של שטרות ומטבעות, מעורר לחיים חפצים דוממים וזוכה לחיוך ולקריאות התפעלות גם מן הספקנים שביניכם. בהיות המופע ספונטאני, אינטימי, קליל ומהנה, הוא יוצר אטרקציה ועניין, ולכן הוא מתאים למגוון רחב של אירועים: אירועים פרטיים, מסיבות, הפוגות בימי עיון ובהרצאות “כבדות” ואף באירועי שיווק, פרסום ומכירות. תחום הטלפתיה וה”על חושי”

מעורר גם הוא פליאה בקסם הטמון בתוכו, אך האמן, הנקרא במקרה זה “אמן חושים“, אינו עוסק באחיזת עיניים או בפעלולים של זריזות ידיים, אלא בטכניקות אחרות. מנטליזם
קסמים המדמים תופעות על-טבעיות וחיזוי העתיד. המנטליסט משתמש בטכניקות שונות כדי ליצור אשליה של כוחות על טבעיים וגורם לצופה להאמין כי המבצע ניחן ביכולות על טבעיות, למרות שהדבר בלתי אפשרי. כיצד הוא עושה זאת? על-סמך חיצוניותו של האדם, שפת גופו ואלמנטים טבעיים אחרים. כאמן חושים אני משתמש בידע הרב שלי בפסיכולוגיה ובניסיוני העשיר כדי לקרוא מחשבות ולגרום למשתתפים לחשוב בדרך מסוימת, ומנצל יכולות אלה ואחרות כדי להשפיע על המציאות של הקהל ברגע הנתון, כאשר המטרה העיקרית היא לבדר ולגרום להתפעמות הצופים. “קולד רידינג” (cold reading) – “קריאה קרה”

“קריאה קרה” היא היכולת להגיד דברים על אדם מבלי להכיר אותו. הקריאה הקרה מבוססת על אמירות כלליות הנכונות לגבי רוב האנשים. ככל שאמן החושים מיומן יותר, הוא לומד “לקרוא” את העומד מולו טוב יותר ולדייק באבחנותיו, מה שמעורר התפעלות והשתאות בקרב הצופים והמשתתפים. כיצד אני עושה זאת? באמצעות “קטלוג טיפוסים” שבניתי לעצמי במפגשים רבים עם אנשים בארץ ובחו”ל. ככל שהקטלוג עשיר יותר, כך הקריאה מדויקת יותר. זכרו, קורא מחשבות אינו “קורא” את המחשבה של המוח, אלא את מה שהוא רוצה שאתם תחשבו, כלומר הוא “שותל” מחשבות. לא אגלה לכם כאן את כל ה”טריקים” כי הם סוד מקצועי, אך אני כן ממליץ לכם להתנסות בחוויה הייחודית הזאת.